З ким спати дитині: одному або з мамою?

Безліч педіатрів в своїх книгах стверджують, що дитина повинна спати з мамою, особливо у віці до півтора років. Інші ж, навпаки, стверджують, що ні до чого хорошого це не призведе. Давайте детально розберемо обидва варіанти і визначимо для себе, чи можна лягати спати з дитиною.

Для початку розглянемо ситуацію об’єктивно. Забавно, але мода на сон з малюком з’явилася лише кілька років тому. Саме мода породила цю тенденцію серед молодих мам. Безліч авторів, які в своїх книгах стверджують, що мама повинна спати з дитиною, не згадують про тата, і коли потрібно спати з ним.

Серед подібних авторів можна зустріти не тільки педіатрів та психологів, а навіть антропологів і філософів. Ось, наприклад, Джеймс МакКенна в своїй праці стверджує, що фізіологічно, через будову свого тіла, дитині призначене спати поруч з матір’ю. У минулі часи все так робили, що спрощувало годування грудьми і інший догляд.

Але давайте критично аналізувати головна теза на користь спільного сну батьків з дитиною – тепло і зручність. Хоча автор не наводить жодного негативного фактору, як загальний сон може вплинути на сім’ю, в окремо на батьків або на малюків, ви повинні розібратися для себе — лягати чи вашим дітям з вами чи ні.

Мамине тепло і ласка

Розглянемо питання з боку тактильних відчуттів, адже дитя отримує мамине тепло, ласку і любов. Це так, малюки і правда відчувають маму, особливо гостро в перші 3-4 місяці життя, коли їх зв’язок фізіологічно особливо важлива обом. Але з часом дитини доведеться все одно відлучати від рук, адже і мамі потрібен час на себе. Малюк просто повинен знати, що мама прийде в будь-який момент.

Давайте відрізняти контакти тварин, до яких посилається автор, від контактів людських. Людину від тварини відрізняє інтелект і можливість комунікації на вищому рівні. Дати дитині тепло і втіха можна і іншими способами, а не бути приклеєним до нього 24 години на добу.

Іншим фактором, яким аргументують свою позицію прихильники спільного сну, є нав’язане суспільством почуття провини і комплексу неповноцінності матері: мовляв, як це можна укласти малюка окремо, він же маленький зовсім. Це, в сукупності з годуваннями по кожному писку і потурання всіх бажань, можна охарактеризувати як патології “сучасних” рекомендацій. Вже на кожному кроці можна зустріти дитячого або навіть перинатального психолога, який точно знає, чого хоче ваше чадо.

Чому мами укладають дітей спати разом з собою?

Ще з дитинства мами привчають малюка лягати спати разом, тому що їй так зручно. Не потрібно п’ятнадцять разів за ніч вставати і йти до колиски, щоб погодувати або поміняти підгузки. Але що криється за цим? Як такий сон вплине на дитя в майбутньому? Відучити маленьке чадо спати поодинці буде дуже проблематично. Постійні істерики і неспокійні ночі очікують батьків практикуючих спільний з дітьми сон. Якщо це проблематично з однією дитиною, уявіть цю ж ситуацію, коли у вас троє дітей.

Не будемо забувати про маминому щастя і про щастя сім’ї. Чим би жінка не мотивувала своє бажання укласти малюка поруч з собою, в результаті вона ніколи не буде висипатися. Мама постійно буде прокидатися, щоб подивитися, сухо чи є у дитини і т.д., що спричинить за собою дратівливість і втому. А про бажання тата… це окрема розмова. Набагато більше величезному ліжку і маминих грудей дитині потрібні щасливі батьки — тільки так і він сам буде щасливий.

З мамою повинен спати тато, і так вважають більшість класичних педіатрів. Неможливо розглядати щастя дитини у відриві від щастя його батьків (Комаровський).

Але що робити, коли питання, як спати (з мамою і татом або поодинці) стосується вже більш дорослих дітей? Природно, вони повинні спати в своєму ліжечку, і що не істерія, ви повинні чітко дати зрозуміти, хто головний і по чиїх правилах йде гра у вашій родині.

Малюк влаштовує істерики?

Якщо малюк починає вередувати, коли потрібно готуватися до сну, скористайтеся таким методом: відразу після пробудження в 5 ранку погодуєте чадо і змусьте його цілий день не спати, навіть без обіднього сну. Влаштуйте тривалу прогулянку під вечір, і ви побачите, як ближче до 23:00 ваша дитина повечеряє і захоче тихенько лягти в своєму ліжку, щоб йому ніхто не заважав.

Що стосується істерик, тут діє те ж правило, що і завжди. Якщо малюк вередує, значить йому щось потрібно, і іншого шляху отримати це він не знає. Ви або ваш чоловік приймаєте форму чутливого об’єкта. Перестаньте їм бути. Коли діти зрозуміють, що ви непробивні — вони від вас відстануть.

Проводити ніч з мамою і татом люблять багато дітей, але як це відбитися на них в майбутньому? Дослідження міжнародних організацій показали, що є безпосередній зв’язок між сном з батьками і нічними страхами. Саме коли малюка до двох років переселити в свою кімнату, велика ймовірність виникнення синдрому дитячих страхів.

Що робити, якщо дитина вже дорослий і не хоче спати сам?

Якщо вже ваші діти хочуть лягати тільки з вами, починайте їх привчати до самостійного сну. Особливо важливо це зробити в віці 1-1.5 року. Далі буде тільки складніше.

Коли дитині боязно в своєму ліжечку:

— заведіть спеціальну іграшку для сну. Така іграшка повинна супроводжувати чадо тільки в нічний час і асоціюватися з теплими, кольоровими сновидіннями. Обіймаючи і засинаючи з нею, ваші діти будуть забувати про страх;
— дотримуйтеся режиму. Укладайте і будите діток в один і той же певний час. Правильно складений графік дозволить виробити безліч позитивних якостей, але що найголовніше в даному питанні — малюк буде знати, коли і де потрібно лягати спати, і не буде дошкуляти вас ночами;
— не заколисує малюка перед сном, краще покладіть його в ліжечко і побудьте поряд з ним, поки він не засне. Почитайте казку або заспівайте пісеньку. Малюк ще не розуміє чому, але йому дуже важливо знати, що ви поряд і в будь-який момент можете доторкнутися до нього. Так у нього сформується почуття безпеки. <
— Дитяче ліжко повинна асоціюватися тільки зі сном. Не дозволяйте грати на ній або просто лежати вдень. Ще можна її прикрасити, створити казкову атмосферу, показати, що спати в ній набагато веселіше, ніж з батьками. Саме тому виробники дитячих меблів створюють усілякі ліжка химерних форм машинок або замків. А ліжечко з балдахіном так взагалі стане улюбленим місцем для сну у дівчаток!

Підсумки

Не гнівайтесь на своїх діток, коли ті приходять посеред ночі і залазять до вас у постіль, їм і правда може бути моторошно страшно. Впускайте їх сміливо, але коли ті заснуть, спробуйте перенести малюків в їх ліжечко.

Начитавшись Серз, батьки роблять багато помилок, які можуть призвести до непоправних наслідків. Якщо щось вийшло в однієї людини, то не означає, що це правило для всіх. У малюка повинна бути своя ліжко. Так було завжди. Які б заходи безпеки ви не робили, сон у батьківській ліжка — це небезпечна в дитячому та сумнівна практика в більш дорослому віці.

Сподіваємося, що в цій статті були розкриті всі таємниці такої теми, як сон в батьківському ліжку, і ви самі для себе вирішите, дотримуватися ідеям класичної педіатрії або надходити як сучасні мами.

Мама-блог. Спільний сон малюка з батьками.

Папа-блог. Сон з батьками.


Що таке коліки?

Задати питання?