Як зрозуміти плач маляти

Відразу після народження немовля починає плакати. Принесли з пологового будинку — плаче. Минуло ще якийсь час, місяць, два — теж плаче. Як же зрозуміти, що саме малюкові не подобається? Може він голодний, або у нього щось болить? Звичайно, досвідчені мами складають свій «розмовник» плачу і завжди знають, чого потребує кричуща дитина.

У цій статті ми спробуємо розібратися з такою проблемою, як плач дитини, розповімо про причини плачу і як правильно реагувати батькам на таке явище.

Причини плачу

Давайте уявимо маленького чоловічка і себе. Всі ми іноді в чомусь потребуємо, будь то фізіологічні або будь-які інші потреби, але висловлюємо це по-різному. Діти здатні висловити про свої потреби або емоціях тільки декількома способами. Плач — це один з них.

Досвідчені й уважні батьки називають кілька причин дитячого плачу:
● почуття голоду;
● потрібно змінити підгузники;
● дитині жарко або холодно;
● проситися на ручки до мами;
● перезбуджена;
● малюкові нездужає;
● інші.

Фахівці в галузі систематизували ці причини і вийшли три основних збудника дитячого плачу:
● інстинктивний;
● потреби;
● біль або дискомфорт.

1. Інстинктивний плач

Проблемою (якщо так можна висловитися в даному контексті) більшості мам є інстинктивне сприйняття плачу малюка. При перших схлипуваннях немовляти мама відразу починає грішити на почуття голоду або холод. І багато заспокоюють дитину, виходячи з ситуації. Тобто годування має вирішити всі дитячі проблеми. Частково так, але педіатри радять досвідченим шляхом налагодити зв’язок з дитям. Про це далі… Не хвилюйтеся за дитину, що плаче над міру і не вірте в бабусині казки. Негативних наслідків самого плачу не буде, він нічого собі не наплачеться і не надірвете.

Давайте розглянемо поняття режиму, і що мається на увазі під цим терміном. Причиною інстинктивного плачу може стати бажання дитини побачити маму і хотіти до неї на ручки. Ця причина у немовлят дуже поширена приблизно до одного року, потім трохи вщухає і гострої потреби в маминому теплі вже немає. Але носити чи малюка постійно, коли той кричить, вирішувати вам. Багато мотивують це материнським боргом, але нічого подібного. Доктор Євген Олегович Комаровський радить сформувати зворотний рефлекс, щоб відучити малюка плакати без гострої необхідності.

Коли дитина починає плакати, і ви досвідченим шляхом визначили, що причина криків — інстинкт (він сухий, йому тепло, він не голодний і животик не надутий), то постарайтеся йти з кімнати малюка, коли той починає плакати, і приходити, коли той перестає. Так дитя зрозуміє, що реакція мами на припинення плачу краще, ніж на плач.

2. Потреби

Як ми вже з’ясували, у маленьких дітей немає здатності до комунікації на нашому рівні, тому й плаче. Дитина хоче сказати, що йому щось потрібно або щось заважає, але висловити емоції він не може по-іншому — тільки сльозами і криком. Причини плачу в даному випадку обмежені.

Це може бути:
● почуття голоду;
● відчуття спраги;
● проблеми з туалетом;
● бажання спати.

Мамі не складе труднощів задовольнити їх незабаром. Є ще так званий закличний плач, коли малюк плаче кілька секунд, потім робить паузу в півхвилини і знову починає кричати. Циклічність збільшується поки не переростає в постійний монотонний крик. Плач про потребі починається з цього, і мама, яка ще зовсім досвідчена, скоро починає визначати, чого хоче її дитина.

3. Біль або дискомфорт

У цю категорію можна включити всі інші причини криків. Їх може бути дуже багато, і батькам потрібно адекватно реагувати в залежності від ситуації. Потрібно звертати увагу на поведінку немовляти. Коли у малюка кишкові кольки, він буде звиватися, нити і плакати, а животик на дотик буде напружений. Точно не встановлено причини, але багатьом матерям властиво інстинктивно розпізнавати плач саме при кольках.

Після застосування препаратів, які позбавляють від кольок, або процедур здійснення фізіологічних актів, малюкові стане набагато легше і плач припинитися. Про проблеми, викликані дискомфортом, можна і не говорити. Більшість мам і тат можуть усунути їх, змінивши підгузники або поправивши одяг. Намагайтеся не одягати малюка як капусту, коли в кімнаті тепло. Звертайте увагу на личко немовляти, коли йому стане жарко, воно буде злегка червоненькі. Холодні ніжки і ручки — ознака того, що дитю холодно.

Важко визначити, чому малюк плаче

Здавалося б, малюк ситий, сухий, мама переконана, що немовляті має бути комфортно, а він все одно плаче. Іноді визначити точну причину складно. Наприклад, частий випадок, коли малюка готують до сну або до купання. У багатьох була подібна ситуація, коли набираєш в ванночку для купання воду приємною для малюка температури, приносиш його в ванну, а він починає кричати, хоч і любить купатися. Вся справа в загострених почуттях малюка. Можливо, ваша ванна кімната занадто яскрава, і різкий перехід між кімнатами лякає немовля. Іншою причиною може стати занадто яскраве освітлення в кімнаті. Спробуйте просто поміняти лампу.

Плач як необхідність

Не варто забувати, що у плачу також є і позитивні властивості. Коли малюк плаче, він напружує м’язи, тобто, можна сказати, розвиває їх, що особливо важливо для легких дитини. Важливою причиною плачу можна вважати властивості сліз, а також їх вплив на носову порожнину. Коли дитина плаче, надлишки сліз потрапляють через носослізний канал в носик і надають антимікробну дію. Все це відбувається завдяки білку лізоциму, який присутній в сльозах. Також таким чином малюк сам собі промиває носик від засохлих залишків носової слизу, які іноді можуть бути серйозною причиною болю і криків. Прийнято вважати, що малюки, які плачуть частіше, менше хворіють від респіраторних захворювань.

Істерики і як з ними боротися

Близька тема сьогоднішнього посту — це дитячі істерики. З таким запитанням виникає у батьків, діти яких вже більш дорослі і навіть можуть говорити про своїх потребах. Вірніше, саме закочуванням істерики вони і хочуть чогось добитися. Адже у багатьох була така ситуація, коли малюкові ставало щось потрібно, ось просто зараз і все: не має значення, солодке або іграшка в магазині і… починалися крики. Справа ось в чому… Якщо ви дасте дитині те, що стало причиною істерики, він зрозуміє, що таким шляхом можна досягати всього. Він бачить в мамі і татові сприйнятливі об’єкти, а крик — важіль впливу на них. Заохочення подібної поведінки зробить малюка врединой, тільки посилить масштаби проблеми і зробить дитину більш агресивним, а ігнорування істерики покаже її призвіднику, що він свого не доб’ється.

Підсумок

У ситуації, коли міцний дитячий сон порушується коліками або поганим відходом газів, годуванням, звичайно ж, не допомогти, а тільки гірше можна зробити. Часте годування — не відповідь на всі питання, а причина тих же кишкових кольок. Надлишок їжі не буде перетравлюють і викличе тільки розлад маленького животика.

Тому потрібно аналізувати саму причину і не годувати малюка відразу. У даній ситуації йому може бути жарко або холодно, або щось інше. Візьміть малюка на ручки. Якщо він не вщухає, значить можливо йому жарко. Якщо плач припинився, то велика ймовірність, то він просто хотів на ручки або йому було холодно. Спостережна мама рано чи пізно вчитися розуміти потреби дитини.

Мама-блог. Як зрозуміти плач малюка.

Папа-блог. Чому дитина плаче?


Що таке коліки?

Задати питання?