Як розпізнати причини дитячого плачу

Поки дитина зовсім маленька, вона не може висловити словами, що її турбує. Будь-який дискомфорт виливається в одну єдину картину — плач. Для батьків, особливо первістків, та ще задача зрозуміти, що саме хоче їх карапуз. Ймовірних причин плачу багато – від болю в животі до почуття голоду або банальної нудьги.

Хочу уваги

Це, до речі, найчастіша причина дитячих криків. Малюки ростуть в утробі матері близько 10 календарних місяців, звикають до тепла, биттю серця. Після пологів вони виявляються непристосованими до самостійного існування. Немовлята беззахисні, бояться довго залишатися на самоті, їм не вистачає почуття захищеності. Запасіться терпінням — ручний період триває недовго, і в цей час дитині дійсно гостро необхідний постійний контакт з мамою. Він включає погляди, міміку, дотику і інші дії.

Щось пішло не так

Крик з плачем — головний спосіб заявити і незадоволених фізіологічних потреб у віці до року. Малюк може хотіти їсти, спати, на ручки, в туалет або чистий підгузник, щоб його одягли, роздягли. Це найскладніший момент для молодих батьків — зрозуміти, коли, як і чому плаче їх дитина. Найчастіше плачем малюки вимагають їсти і пити. Раніше було прийнято годування за розкладом, сучасні педіатри не такі сурові — якщо дитина хоче їсти, його варто погодувати, не хоче — не потрібно примушувати їсти насильно. Можливо, малюк замерз або перегрівся, так що помацайте його, оціните температуру тіла і прийміть заходи, якщо буде потрібно. Наприклад, у замерзлого грудничка ніс холодний, в районі згинів ліктів, під колінами утворюються складки. 

Від спеки і духоти діти теж плачуть. Зазвичай вони починають розкидати ноги-руки в сторони, шкіра червоніє, покривається висипом. Це все тривожні дзвіночки, перше, що можна і потрібно зробити — роздягнути малюка, відкрити вікно, якщо дозволяє погода за вікном. Плачуть діти, якщо хочуть спати, але не можуть заснути. В даному випадку їх беруть на руки і заколисують.

Болить

Кишкові коліки — це дуже неприємно і навіть боляче. Вони бувають майже у всіх дітей, хоча хлопчики від кольок страждають частіше дівчаток. Малюки нудяться, заснути не можуть і починають плакати. Ферментативна система в цьому віці не сформована, тому запобігти або раз і назавжди прибрати коліки неможливо. На порушення травлення вказують напружений, збільшений в розмірі животик, спроби притиснути ніжки до живота. Призначають препарати, трав’яні чаї, які стимулюють активну перистальтику, зменшують газоутворення. Мамі з раціону, якщо вона годує грудьми, варто прибрати молоко, боби, квасолю, груші.

Захворювання

Можливо, малюк захворів , він відчуває дискомфорт, але розповісти про це інакше, ніж заплакавши, не може. Плач виникає як реакція на незнайому мову, гучний шум, незручне становище, занадто яскраве світло, жорстку складку на одязі, колючий тканину, мокрий підгузок. В даному випадку кричить дитина зазвичай голосно, але не вимогливо. Є плач на межі — тривожний. Малюкові просто страшно, у нього трохи болить, але це викликає сильне занепокоєння. Візьміть його на руки, обійміть, приголубити. Можливо, дитина затихне, і проблема вирішиться сама собою. Якщо не виходить точно визначити причину сліз, немовля довгий час веде себе підозріло, зверніться до педіатра.

Зубки

Ріжучі зуби доставляють величезний дискомфорт малюкові — кажуть, якби подібну біль тривалий час відчував дорослий, у нього б були всі шанси зійти з розуму. Процес дійсно малоприємний і тривалий, оскільки зуби ріжуться довго, по черзі — приблизно до 2х років. Частково полегшують стан і знімають симптоми жарознижуючі, знеболюючі ректальні свічки.

Загальні рекомендації

Коли дитина розривається від плачу, а ви не знаєте, куди бігти і за що хапатися, візьміть малюкові на руки. Якщо ридання не припиняються, значить, незадоволеною залишається фізіологічна потреба — наприклад, немовля голодний або не може заснути. Перевірте підгузник, при необхідності змініть його. Батько повинен зберігати спокій, оскільки нервозність мам-тат сприяє нервозності дитини.

Папа-блог. Чому дитина плаче?


Що таке коліки?

Задати питання?