«Я не боягуз, але я боюся…» Боротьба з дитячими страхами

Страх — жахливе відчуття, знайоме всім. І на питання «звідки він береться?» Можна знайти масу відповідей. Більшість страхів і навіть цілих фобій виникає ще з раннього дитинства. Це не дивно… Просто малюки настільки вразливі і ще беззахисні, що в порівнянні з дорослими починають боятися практично всього.

Про дитячі страхи можна писати цілі трактати. Розглянемо найпоширеніші боязні і способи боротьби з ними.

Страх перед незнайомими людьми

У своєму ставленні до дорослим і всього навколишнього діти проходять певну еволюцію. Спочатку вони всім посміхаються, дозволяють взяти їх на руки, але потім настає момент, коли малюки дуже чітко розуміють, що є мама і тато, а є ще люди, яких вони рідко або взагалі вперше бачать. У таких випадках хлопці дійсно будуть себе насторожено вести.

Що ж робити, коли до вас повинні прийти гості, або ви збираєтеся чаювати у кого-то? Перше — варто проговорити дитині, що прийдуть нові люди, інші тітки і дядька, тобто розповісти йому про те, що належить чекати. Це тільки здається, що маленькі дітки нічого не розуміють… Вони нас чуйно відчувають: наші почуття, наші думки, розмови. Перший крок до того, що дитина буде адекватно сприймати оточення більшості дорослих, — описати йому майбутню ситуацію.

К доповненню:

1. Перед компанією ваших близьких або друзів обов’язково потрібно з’являтися разом з дитиною. Він повинен відчувати, що знаходиться у вас на руках і захищений. Так йому не буде страшно.
2. Не можна віддавати крихітку чужій людині, яка прийшла до вас. Так дитя злякається, і це посилить його страхи навіть на такі візити ваших людей.
3. До гостей потрібно йти з улюбленими іграшками. Таким чином ви створите атмосферу будинку.
4. Не можна змушувати дитину робити те, що вам хочеться. Він повинен сам поступово увійти в контакт з незнайомими йому людьми. Чим наполегливіше ви будете змушувати малюка проявляти привітність, то тісніше він буде притискатися до вас…

Нічні страхи і кошмари

І це абсолютно різні речі… Нічні страхи спостерігаються в перших фазах сну. Дитина несподівано починає панічно кричати. Так само несподівано через 10-15 (іноді 40 хв) цей напад проходить. У даній ситуації страшно не так дитині, як батькам. З малюком щось діється, а він потім навіть і не згадає нічого…

Поспішаємо запевнити: нічого страшного! Або дитина проігнорував денний сон, або емоційно на ніч перехвилювався, але в більшості випадків нічні страхи ніяк надалі не позначаються на здоров’ї (ось тільки при частих нічних паніка вже варто звертатися до лікаря).

Як не дивно, але найважче нічого не робити. Так, вам потрібно спостерігати і лише при тривалій паніці — розбудити. Але в подальшому подкорректируйте режим дня дочки/сина і більше розмовляйте перед сном.

А ось нічні кошмари — справа серйозна! Тут дітки вже пам’ятають все пережите у сні і бояться побачити це знову і знову. Дана проблема вирішується вже за допомогою психологів. Але якщо коротко, то пам’ятайте: діти, немов губки, вбирають все стреси і негативні емоції в родині. А потім бояться спати. Задумайтесь над тим, що змінити, щоб створити психологічний комфорт в сім’ї і душевний спокій оточуючих дитини людей.

Спосіб боротьби з дитячими страхами

Для подолання страхів психологи радять звернути увагу на сюжетні ігри. В ході таких ігор діти вчаться самостійно мислити, робити вибір. Сюжетно-рольова гра допомагає розвивати логічне і творче мислення. В ході діти освоюють нові соціальні ролі, що, на думку фахівців, покращує у них асоціативне мислення і вчить пов’язано викладати свої думки. А ще гра — це не тільки розвага для діток, а й джерело інформації для вас, батьків, про свою дитину.

Був важкий день, дитина отримала фізичну або емоційну травму? Програйте ситуацію так, щоб він вийшов переможцем. Помітили, що чадо початок бояться темряви і замкнутого простору? Знову полюбите хованки!

Відмінний спосіб, як побороти новий дитячий страх — малювання. Попросіть дитину зобразити те, що його хвилює. При цьому самі підключіться до такого творчого процесу.

Головне — ніколи не смійтеся над тим, чого так боїться ваша дитина. Він ще маленький і багато чого не знає, тому його лякає все незвідане. Навпаки, заглибитися в світ фантазії, вигадуйте героїв, які борються зі страхами, і в цілому більше спілкуйтеся з малюком. Тільки постійна щира зворотний зв’язок з вашого боку дасть дитині зрозуміти, що він у безпеці!

Мама-блог. Страхи дитини.


Що таке коліки?

Задати питання?