Від чого залежить імунітет дитини

Імунітет малюка в перший рік життя сильно відрізняється від імунітету дорослого — в першу чергу, своєю незрілістю. Становлення захисний сил організму доводиться на перший рік життя, тому зустріч з сильними інфекціями в цей час украй небажано. Також залежить здоров’я немовляти від матері — наскільки вона міцна, чи має хронічні захворювання, хворіла під час вагітності чи ні. Тому виділяти можна загальні моменти і рекомендації, вказувати причини частих хвороб імовірно, але не точно і за списком. Кожен організм індивідуальний, а фактори повинні розглядатися в комплексі.

Перші антитіла — звідки вони беруться

Кожна дитина народжується з певним набором антитіл — вони передаються йому від мами через плаценту під час виношування. Це антитіла одного найважливішого типу — IgG. Якщо жінка не здорова в принципі, сильно хворіла в період виношування, то страждає імунний захист дитини. Також в зоні ризику недоношені малюки — перенесення антитіл припадає на останній триместр, тому народжені раніше терміну хлопчики і дівчатка просто не встигають їх отримати.

Розпад материнських антитіл займає все перші 12 місяців після народження, в перші півроку розпадається їх основна частина. Після року дитина протистоїть інфекційних агентів повністю самостійно — тобто все вирішує його і тільки його організм. Перший час дотримуватися правил гігієни потрібно строго і в обов’язковому порядку — ослаблений малюк може сильно захворіти навіть при попаданні інфекції в маленьку пупкову ранку.

Як хворіють новонароджені

Головний показник недосконалості імунітету новонародженого — неадекватні імунні реакції (відповіді). Саме в цьому криється причина частих алергій, в основному харчових. Основні прояви алергічних реакцій нешкідливі, але може розвиватися атопічний дерматит, від якого рятує тільки жорстка дієта годуючої мами. Багато що залежить від грудного молока — в ньому містяться антитіла матері. Малюки на штучному вигодовуванні можуть бути міцними, але якщо вони раніше були в зоні ризику, годування сумішами може додатково посилити проблему.

Що таке недостатність імунітету

Важкі імунодефіцити зустрічаються нечасто, але мають значний вплив на стан здоров’я. Вони викликаються збоями в декількох ланках імунного захисту одночасно. Раніше дітки зі складними порушеннями просто не виживали, сьогодні медицина пішла далеко вперед, і з імунодефіцитом можна жити довго і навіть щасливо. Головне вчасно вживати заходів і ретельно стежити за будь-якими змінами в стані здоров’я.

Причина проблеми криється в порушенні гуморального або клітинного ланки імунного захисту. Проявлятися стан може постійними гнійними інфекціями, проносами, букетом хронічних захворювань, яких бути не повинно. Знижений імунітет сам по собі негативно позначається на стані малюка — якщо ГРВІ для здорової дитини це звичайні соплі, то для грудничка з імунодефіцитом потенційний смертельний фактор. Нагадуємо — проблема це серйозна, але рідкісна.

І про щеплення

Противників щеплень багато, але по-доброму робити їх бажано. Саме незріла імунна система готова правильно відповісти на введення вакцини, та й захист від серйозних захворювань особливо важлива в перші роки життя. Відмова від щеплень доцільний при наявності серйозних захворювань, коли ризики від введення вакцини будуть перевищувати користь. Якщо є сумніви, краще буде проконсультуватися у декількох лікарів.

Що можна зробити

Для зміцнення імунітету потрібні такі два фактори:
● годування грудним молоком;
● своєчасне проведення вакцинації.

Загальнозміцнюючі процедури, правильно харчування теж важливі — загальне здоров’я починається з дрібниць. Якщо з дитиною в принципі все в порядку, особливих проблем у вас не буде. Дитячий імунітет — міцна і дуже стійка система, якою її зробила багаторічна людська еволюція.

Мама-блог. Імунітет дитини.

Папа-блог. Як зміцнити імунітет малюка?


Що таке коліки?

Задати питання?