Шкода гаджетів: про вбивць часу і комп’ютерної залежності

Гаджети — це зручно батькам, але не завжди корисно дітям. Звичайно, простіше дати телефон-планшет, а не читати книгу або розмовляти по душам, але ви повинні розуміти, чим загрожує подібний підхід. Психологи кажуть, що справжня проблема використання гаджетів стає очевидною не відразу, а тільки коли симптоми накопичаться на зразок снігової кулі.

Батьки спочатку самі постійно включають мультики, щоб дитина не заважала відпочивати, працювати, спокійно сидів в транспорті. Але малюк звикає до такого стану справ і може влаштовувати серйозні істерики, якщо йому не дадуть улюблену іграшку. Інші інтереси відходять на задній план після мультиків, ігор, роликів на ютубі. Чадо не хоче грати з однолітками у дворі, робити уроки, читати книги. І тут то батьки починають бити на сполох — хоча вони самі винні в ситуації, що склалася.

Думайте

У випадку з фізичною небезпекою ми дивимося в обидва — зрозуміло, що не можна бігти під машину, стрибати з обриву і дотримуватися дієти. З гаджетами батьки чомусь потурають — їх вони йому дозволяють використовувати годинами. Дітям подобаються планшети, телефони, комп’ютери, а батькам подобається, що їх при цьому не чіпають.

Присутність гаджетів в житті дитини має бути обмеженим, дозованим. В іншому випадку малюк ризикує зануритися в світ вигаданих героїв глибоко, заробити проблеми з ЦНС і успішністю.

Наслідки надмірної любові до гаджетам

Психологи виділяють ряд наслідків фанатичного захоплення гаджетами:
1. Сильна перевантаження психіки — мозок змушений одночасно обробляти величезні обсяги інформації, особливо якщо картинки змінюються стрімко. Якщо в реальному житті дитина включений в подієвий ряд, то при перегляді мультфільмів, під час ігор на планшеті рухового відповіді немає. Діяльність виходить однобокою, дитина відчуває перевантаження.
2. Неуважність, незібраність — малюк іде з реального світу, зависає, постійно думає про те, як йому пограти або подивитися мультики.
3. Розвиток страхів — особливо якщо гри-мультики жорстокі, криваві, з зомбі і стріляниною. Недовірливі діти починають скаржитися на кошмари ночами, мають проблеми зі сном.
4. Зниження зору, втрата апетиту — при прогресуючих залежностях.
5. Втрата інтересу до спілкування з дітьми, звичайним ігор, шкільних занять.
6. Зниження відповідальності за виконувані дії, здійснювані вчинки — через проблеми з відчуттям реальності. У грі просто тиснеш кнопку — і все змінюється так, як потрібно, в житті складніше, і дитина може почати бігти від реальних проблем.
7. Конфлікти — поведінка дитини найчастіше різко змінюється в бік істеричності. Він вимагає гри, мультики, влаштовує показові виступи. При відсутності доступу до гаджету починається ломка.

Комп’ютер поступово замінює батьківську увагу і природне спілкування. Пам’ятайте, що дитина сама не контролює час перегляду – цим повинні займатися батьки. Сьогодні ви даєте планшет або телефон, щоб полегшити собі життя, а завтра скаржитеся на погану успішність, поведінку, агресію, некерованість. Так, без гаджетів сучасне життя неможливе, але їх потрібно дозувати. Робіть упор на розвиваючі відео, програми, контролюйте, у що грає син або дочка. Це дозволить досягти компромісу і звести до мінімуму негативний вплив телефонів-планшетів на психіку дитини.


Що таке коліки?

Задати питання?