Що потрібно знати про синдром раптової смерті немовлят

Синдром раптової дитячої смерті – діагноз страшний і трагічний. Дитина у віці до року ввечері засинає, а зранку не прокидається від сну. Пережити таке – найсильніший страх будь-якого батька. Найголовніше, що точні причини синдрому раптової дитячої смерті достовірно невідомі, вчені висувають різні гіпотези, але однієї точки зору з питання немає.

Сон на спині – це важливо

І порівняно безпечно. У 70-х роках у світовій педіатрії з’явилася практика по викладанню малюків на животик після їжі. Так, це покращувало самопочуття, процеси травлення, але частота нападів СРДС зросла в рази. Так як сон на боці і на животі є одним з факторів ризику, його краще буде виключити. Кладіть дитину на спину вночі і вдень, захлинатися він не повинен, оскільки рефлекси відкашлювання і ковтання розвинені нормально. Щоб підстрахуватися додатково, злегка підніміть ліжечко з боку головки немовляти.

Стресори – прибирайте

СРДС (скорочена назва патології) найчастіше зустрічається у недоношених діток, хлопчики в порівнянні з дівчатками теж в зоні ризику. Оскільки точні причини розвитку синдрому достовірно невідомі, можна тільки виключати фактори ризику. Стресори – провокують небезпечні впливу – потрібно буде прибрати. Найнебезпечнішими вважають ті, які безпосередньо пов’язані зі сном малюка.

Серед них:
1. Занадто м’які матраци, подушки, ковдри в ліжечку – вони можуть закрити ніс грудничка, перекривши нормальний доступ кисню. Кладіть малюка на жорсткий матрац, простирадло заправляйте туго. Якщо переживаєте, що дитина мерзне, купите конверт або надягайте на нього комбінезон – це безпечні альтернативи звичайним ковдрам.
2. Перегрів – в кімнаті повинно бути свіжо (але не холодно), одяг підбирайте по погоді, спальне місце укомплектовується теж.
3. Спільний сон – задихнутися в одному ліжку з батьком набагато простіше. Не менш небезпечною буде ситуація, коли ліжечко стоїть в окремій кімнаті. Оптимальний варіант – сон в одному приміщенні з батьками, але на різних спальних місцях.
4. Тютюновий дим – куріння в присутності дитини неприпустимо. Ризики СРДС нікотин під час вагітності.
5. Мед – до рочки його не можна давати взагалі. Продукти бджільництва – одна з причин ботулізму і, відповідно, синдрому раптової смерті.
Кардіомонітори, електронні респіратори застосовувати немає сенсу, оскільки ефективність пристосувань взагалі не доведена. Залишати сплячого малюка в кріслі, візку, перенесенні теж небажано.
Діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, вдові рідше вмирають від синдрому раптової смерті в порівнянні з штучниками. Точних пояснень, чому так відбувається немає, але статистика не помиляється. Мати, що годує ні в якому разі не повинна вживати алкоголь.

Що можна зробити для зниження ризиків

Щоб мінімізувати ймовірність розвитку СРДС, лікарі рекомендують:
1. Давати немовлятам пустушки – при укладанні на сон, на вимогу. Без шкоди для ГВ до соски привчають, починаючи з місячного віку.
2. Відмовлятися від сповивання – після двомісячного віку обмеження рухливості не тільки не потрібно, але і може бути небезпечним. Дитина починає перевертатися, і вірогідний розвиток подій, коли він ляже на живіт, назад перекотитися не зможе і задихнеться. До двох місяців сповивання не так небезпечно, але теж небажано – через перегрів, утрудненого прокидання.
3. Робити щеплення – все і за графіком. Застереження – в 2-4 місяці потрібно уникати вакцин з високим набором антигенів.

І не переживайте сильно – синдром раптової смерті зустрічається не так вже й часто. Слідкуйте за здоров’ям малюка, забезпечте йому нормальні умови розвитку, і багатьох проблем можна буде уникнути. Дотримання зазначених вище рекомендацій також знизить ризики розвитку СРДС.


Що таке коліки?

Задати питання?