Що батькам потрібно знати про пустушки і як відучити дитину від соски

Пустушка стала предметом спору педіатрів і батьків дуже давно. Як завжди, два табори категорично налаштовані — одні за обов’язкове використання пустушки, а інші, навпаки, за те, що дитина може обійтися без неї. Так давайте ж розглянемо тези сторін спору і з’ясуємо для себе наступне: де золота середина у використанні малюком соски, які пустушки бувають, а також, як правильно і коли відучувати дитини від цього предмета.

За пустушку

1. Навіть ті педіатри, які проти сосок, не можуть заборонити батькам давати її маляті. Соска-пустушка незамінна в перші роки життя малюка. З самого свого народження діти не можуть контролювати смоктальний рефлекс. Але його можна втамувати, як спрагу. Просто малюкові необхідно смоктати соску певний час.
Коли дитина отримує штучне вигодовування, а не посмоктує мамині груди — це рефлекс посилюється. Час, яке дитя витрачає на смоктання пляшки, недостатньо для задоволення бажання. Тобто вгамовувати цю спрагу доведеться ще довше.

2. При відсутності соски дитина може тягнути до рота все, що потрапить під руку, а це тільки збільшить ймовірність попадання інфекції в незміцнілий організм. Інша справа, коли дитя починає смоктати пальці, мова або щоку.
В такому випадку соска необхідна, так як вона замінить пальчики і буде вгамовувати смоктальний рефлекс краще за них, не приносячи шкоди зубкам і розвитку мовлення. Але важливо вибрати відповідну соску, про це нижче.

Проти пустушки

1. Процес смоктання пустушки має заспокійливий ефект. Тобто можна легко заспокоїти плаче карапуза. Здавалося б, що тут поганого? Але справа в тому, що не завжди потрібно затикати крики дитини соскою. Ефект то вона надасть, але чи потрібно малюка заспокоювати саме зараз, в конкретній ситуації?
В даному випадку можливе виникнення ситуації потребує уваги. Крики дитини — це заклик в першу чергу до мами.
Плачем малюк інформує про свої потреби. Просто давши дитю соску, мама ігнорує цей заклик. Заспокійливий ефект може негативно позначитися на дитині.
У такому випадку потрібно визначити причину, а їх може бути трохи. Основні — це коліки, болісно ріжуться зубки, голод, спрага або простий брак уваги мами. Соску можна давати лише в тому випадку, якщо мама впевнена, що з малюком все в порядку. Також пустушка надасть заспокійливу дію після неприємних маніпуляцій.

2. Поки дитина буде смоктати пустушку його мама знайде час на себе. Це так. Мамам потрібно витрачати свій час не тільки на малюка, але і на себе і домашнє вогнище. І пустушка може виручити. Але що якщо мама, не розібравшись у причинах плачу, ігнорує голод дитини? Знову ж, соска наситить, а притупить голод. Іншим негативним ефектом стане відмова дитини від грудей. Так як малюка привчили до соски, він буде менше витрачати зусиль на видобуток молока з грудей, а це, як мінімум, погіршить лактацію.

3. Дантист і педіатри бачать в пустушки, як і в сосанні пальців, шкідливу звичку, яка може сформувати неправильний прикус. Справа в не ортодонтальних пустушках. Тривале смоктання такого пристосування вдень і вночі, крім формування неправильного прикусу, може уповільнити розвиток мовних навичок. Зловживання соскою в віці 1-1,5 рочки відкладе формування словесної і фразової мови. Цю звичку потрібно усувати. І чим раніше, тим краще.

4. Уявіть ситуацію: ви зі своєю дитиною їдете з дому і забуваєте взяти з собою соску. Залишилися лічені години до істерики. Відсутність постійного атрибута не дозволить малюкові поринути в приємний світ сновидінь. Дитино, яке звикло спати з пустушкою, просто так не засне. Навіть просто втратити соску під час сну може призвести до раптовими криками посеред ночі.

Види пустушок

Що стосується типів сосок, то вони відрізняються за типом матеріалу виготовлення, за віком малюка і за формою. Спочатку про матеріал. Класичні пустушки роблять з латексу. До плюсів латексу можна приписати дешевизну і зносостійкість. Вони злегка жовтуватого відтінку. Але також мають характерний гумовий смак і запах, що може не сподобатися дитині. Така соска не довговічна і має змінюватися кожні 4 тижні.

Силіконові соски прослужать вам і вашій дитині більше двох місяців. Вони не бояться сонячних променів і кип’ятіння. Вони не мають ні кольору, ні запаху. Соски для годування з силікону не змінюють смак молока. До силікону не буде прилипати пил або інший бруд, що є плюсом, у порівнянні з латексом. Але силіконові соски простіше погризти, тому малюкам з зубками знищити таку річ не складе труднощів. Ви все знаєте, як виглядає звичайна соска. Виготовляють їх, як більшість інших, з латексу і силікону, але найчастіше їх роблять з латексу. Пустушка за формою нагадує сосок і відмінно вентилюється.

Анатомічна пустишка володіє приплюснутим соском, що розподіляє тиск на небо і не шкодить формуванню зубок. Також анатомічну соску рекомендовано підбирати індивідуально кожній дитині, за розміром.

Ортопедичне або ортодонтальная соска з’явилася на нашому ринку досить давно, і її характеристики ні для кого не секрет. Тон такої пустушки зроблений у формі краплі і трохи менше за інші соски. Цей тип підійде годуючим мамам, так як пустушка, як і сосок грудей, займе мало місця в роті, що не викличе у малюка дисонанс.

За розмірами ділять все пустушки на 3 категорії. Перша — немовляті до півроку, друга півроку — півтора, третя — від півтора і старше.

Як відучити від соски

Якщо батьки вже розглядають питання відлучення від пустушки, то їм потрібно діяти по ситуації. Коли малюк може спати спокійно, без соски — це чудово. Це говорить про готовність відмовитися від пустушки найближчим часом.

Часте перебування без соски днем, питво з чашки та інші ознаки готовності відмови виникають у кожного малюка індивідуально в різному віці. Як тільки ви помітили таку тенденцію — дійте. Синуля або дочка дають вам зрозуміти, що хочуть відмовитися від пустушки, що вони задовольнили смоктальний рефлекс.

Педіатри радять починати відлучення від соски-пустушки, коли дитині ще немає рочки, так як в цьому віці формується звичка і відпадає потреба. Затягування відлучення, в кінцевому підсумку, вплине на прикус і подальший розвиток патологій, наприклад, хейліту.

Коли у дитини розвивається психологічна залежність, батькам варто бути терплячими. Потрібно скорочувати час, який дитя витрачає на соску. Намагайтеся заколисувати малюка без пустушки, давати пити з чашки і т.д. Тобто всі методи повинні бути “терпляче-педагогічними”. Намагайтеся ховати соску, коли малюк обходитися без неї, адже як тільки він її побачить, то відразу захоче посмоктати.

Якщо говорити про народні методи відлучення, типу обрізання соски або обмазування її в перці або ще в чомусь, то педіатри їх не радять і вважають варварськими. Справа в тому, що у дитини через сформованих довірчих відносин з мамою складається враження, що соска – це нормально, адже мама сама її дає. І йому важко усвідомити, що пустушка вже шкідлива.

Просто сховавши предмет, який так звичний дитині, ви його не відучіть і будете слухати постійні крики і істерики. Єдино вірним методом відлучення стане скорочення часу перебування з соскою. Коли дитя буде просити пустушку, краще займіть його чим-небудь, що буде відволікати і розвивати дрібну моторику, заколисують, коли він хоче спати з пустушкою, спілкуйтеся і всілякими методами відволікаючи малюка від думок про пустушки.

Звичайно, не варто забувати про таке поняття як вирожденність рефлексу, тобто чим малюк старше, тим простіше йому відмовитися від соски. Коли ваша дитина починає спілкуватися з однолітками після 2-х років, пустушка ставати йому не потрібна.

Папа-блог. Малюк і соска-пустушка.


Що таке коліки?

Задати питання?