Післяпологова депресія: симптоми, причини і лікування

Поява на світ нового маленького чоловічка завжди приносить в сім’ю радість. Але іноді чомусь це швидко проходить. Причиною такої ситуації є післяродова депресія. Це дуже серйозне захворювання, яке супроводжується зниженням настрою, апатією, хронічною втомою і потребою самотності у жінки, яка не так давно народила або мала досвід невдалої, перерваної вагітності.

Післяпологова депресія — це форма тимчасового розладу центральної і периферичної нервової системи. На це захворювання, за різними даними і в різній формі, страждають від 15 до 20% всіх породіль, і у кожної цей стан супроводжується по-різному. Також медики визначають її короткочасну форму — «baby blues», яка триває до двох тижнів після пологів.

Симптоми післяпологової депресії

Ця недуг проявляється в постійному раптовому, безпричинному плачі. Мама не може пояснити на словах причину цього плачу. Але, скоріше за все, він виникає через усвідомлення звалився вантажу або втрати так званого дитинства. До всього іншого, на молоду маму відразу звалюється купа всяких обов’язків, до яких вона, ймовірно, не підготувалася. Також слід плач дитини, постійний, невгамовний крик новонародженого… Що поробиш, недосвідчена мама просто не знає, як заспокоїти немовля.

З появою першої дитини у кожної жінки гіпертрофується почуття відповідальності. Молоді мами перестають жити тільки для себе і намагаються дати все свій час і турботу своїй дитині. Але деяким новоспеченим мамам сама думка про те, що жити доведеться тільки для малюка, чужа.

Приходить усвідомлення і важкий тягар відповідальності. До того ж ніхто вам не допоможе справлятися з материнськими обов’язками. Мамі стає страшно не тільки за себе, але і за новонародженого. Доглядаючи за дитиною, жінка не відчуває передбачуваної радості, а навалилися емоції стискаються немов пружина, що і стає причиною відстороненості і апатії.

Післяпологова депресія може виникнути навіть у досвідченої мами. Не рідкісні випадки, коли вона виникає у жінки після другої і третьої вагітності. Як і у випадку з мамою первістка причини можуть бути різні, тим більше, що з часів констатації такого захворювання в середині 19 століття точні причини ПД зможе визначити тільки психолог.

Головним симптомом у кожної мами, яка страждає на післяпологову депресію, можна вважати почуття безпорадності і відсутності емоційного контролю, цілковита відсутність статевого потягу тривалий час після пологів, відсутність мотивації і смуток.

Серйозним фактором може стати небажання виглядати або навіть проходити повз дзеркало, коли власне тіло після пологів викликає огиду, навіть якщо об’єктивно воно не змінилося під час вагітності. Пропадає бажання носити яскравий одяг, виходити на вулицю або контактувати зі знайомими людьми.

Причини післяпологової депресії

Деяким жінкам важко пристосуватися до нових умов і передати всю свою любов немовляті. Всі зміни знайомого укладу сім’ї також вносять свою лепту в стан молодої мами. З цими змінами іноді важко впоратися, навіть будучи оточеною люблячим чоловіком, батьками і друзями. Але коли жінка народжує, будучи в несостоявшемся шлюбі або зовсім одній, це позначається на психічному стані.

Психологи відзначають кілька основних збудників післяпологової депресії.
Вразливість. Тут справа не стільки в психічних захворюваннях, як у ставленні до того, що відбувається. Коли людина ніколи не стикався з серйозними труднощами і йому щастило на партнерів, оточення, з соціальним статусом і т.д., йому важко адаптуватися під новий образ життя.

Особливий вплив може надати соціально-економічне становище породіллі, факт небажаної вагітності, докори батьків або партнера, важкі пологи або стан здоров’я малюка. Все це може підкосити навіть досвідчену маму.

Гормональний баланс. Навіть не варто розповідати, що відбувається з гормональним фоном жінки під час вагітності. Фахівці з Північно-Західного університету США встановили, що на останньому триместрі підвищений рівень гормону окситоцину може стати причиною післяпологової депресії. І чим вище його рівень, тим більш вираженими виявляються ознаки депресії. Також причинами депресії може служити перенесені молодою мамою травми, фізичні або емоційні, а також індивідуальний досвід або фінансовий стан породіллі.

Схильність. Багато фахівців говорять про схильність до недуги. Конкретних параметрів не виділяють, тобто вік, зріст, вага, раса і т.д. не вказують на велику ймовірність післяпологової депресії.

Психологи констатують ПД при наявності у жінки:
— раніше встановленого психічного захворювання;
— серйозного стресу після пологів;
— важкої форми ПМС;
— невдалого досвіду попередньої вагітності і т.д.

Запобігання та лікування недуги

Для майбутньої матері важливо знати, чи була у її мами подібна проблема, так як спадковість може стати серйозною причиною і приводом підготуватися і пройти консультацію у фахівця. Лікар зможе з’ясувати всі фактори ризику для жінки, схильної до післяпологової депресії.

Психологи дають чіткі рекомендації з лікування ПД. Деякі можуть здатися досить очевидними, але до них варто прислухатися. Головне — вчасно звернутися до фахівця за рекомендаціями і коригуванням лікування (якщо знайде підстави).

Запам’ятайте, що медикаментозне самолікування може бути небезпечно не тільки для плода під час вагітності, але і під час годування малюка грудьми!

Для молодої мами важлива підтримка. Закиди типу «візьми себе в руки», або «ти ж мати» не допоможуть, а тільки погіршувати ситуацію. Породіллі зараз важлива підтримка і любов близьких, а також реальна допомога в буденних справах.

Медики в подібній ситуації радять більше спати і набирати сили. Так як дитина більше часу теж спить, скласти йому компанію буде не важко.

Секс може стати хорошим «ліками», але дія його по-різному впливає на жінку. З фізіологічних причин, статеві зв’язки перші 5-6 тижнів після пологів неприпустимі і потяг теж може стати причиною депресії. Партнер повинен розуміти ці причини і підтримати молоду маму. Але після певного часу інтим може справити позитивний вплив на стан жінки.

Мамам варто відсторонитися від звичних каналів зв’язку, соціальних мереж і телепередач. Потрібно проводити більше часу з малюком, намагатися виходити на прогулянки і змінити обстановку в цілому. Справа в тому, що ПД впливає не тільки на маму, а й на всю сім’ю, тим більше на дитину, і цей вплив чисто фізіологічний. Малюк не отримує необхідного маминого тепла і ласки, що може негативно вплинути на розвиток дитини.

Що підкажуть фахівці? Насамперед береться загальний аналіз крові для визначення гормонального стану жінки. Визначивши рівень гормонів, можна скласти загальну картину недуги і розробити індивідуальний курс лікування.

У цей курс можуть бути включені антидепресанти та інгібітори, що підтримують гормональний баланс молодої мами. Всі препарати підбираються таким чином, щоб виключити наслідки для дитини.

Окремим методом лікування депресії є терапія. Психотерапевт, за допомогою курсу консультацій, змінює сприйняття світу, мислення і поведінку хворий, що допоможе домогтися результатів і побороти депресію.

При тривалій формі післяпологової депресії медики радять заняття спортом і спеціальні дієти, які включають в раціон продукти з вмістом кальцію і вітаміну С.

При перших ознаках післяпологової депресії важливо не затягувати і не пускати все на самоплив. У гострій формі хвороби мами бувають небезпечними не тільки для себе, але і для малюка. Зверніться до свого лікаря або психолога для консультації. Тільки так дана недуга не вплине на радості материнства!

Мама-блог. Як впоратися з післяпологовий депресією.


Що таке коліки?

Задати питання?