Ожиріння в дитячому віці: причини, небезпека

Дітей, які мають надлишкову вагу, з кожним роком стає все більше. Медики б’ють на сполох — масове ожиріння з ранніх років стає причиною ряду проблем в дорослому віці. Розглянемо основні причини ожиріння та методи лікування.

Зайва вага — це не тільки негарно

Надмірна вага некрасиво виглядає, стає причиною глузувань з боку однолітків. Але це ще не всі проблеми до яких він може приводити. Ожиріння в дитячому віці часто є пусковим механізмом для розвитку захворювань жовчного, печінки, цукрового діабету, безпліддя, гіпертонії та інших хронічних патологій. Зайва вага — це провокуючий фактор хронічної серцевої недостатності, інфаркту міокарда, ішемічної хвороби серця та атеросклерозу. Психологічний стан теж потрапляє під удар — ожиріння негативно впливає на самооцінку, є постійним приводом для глузувань з боку однолітків.

Корінь проблеми

Головні причини появи зайвої ваги — малорухливість, неправильне харчування, ендокринні захворювання, але є й інші чинники.  

Розглянемо їх докладніше:

Нераціональне харчування — якщо дитина харчується солодощами, жирними продуктами, висококалорійною їжею, вона може посилено почати набирати вагу. Так що по можливості стежте за тим, що їсть ваше чадо, або змінюйте раціон.

Малорухливий спосіб життя — якщо фізичних навантажень недостатньо, зайва вага почне набиратися швидко, оскільки споживається калорій більше, ніж витрачається. Цілими днями займатися спортом не потрібно, але проводити добу на проліт за комп’ютером ще шкідливіше.

Спадковість — якщо зайва вага є у всіх членів сім’ї, швидше за все, буде він і у дитини.

Психологічні чинники — діти, як і дорослі, схильні заїдати стреси, закидати їжу в шлунок від нудьги, через брак уваги. 

Щоб вирішити проблему ожиріння і досягти стійкого поліпшення, потрібно точно визначити причину її розвитку. Якщо дитина помірно їсть, багато рухається, але вага стоїть або збільшується, потрібно перевірити здоров’я — швидше за все, проблема у внутрішніх захворюваннях.

Профілактика

Практично будь-яку проблему простіше запобігти, ніж лікувати, і ожиріння не виняток. Для початку відкоригуйте раціон дитини — все шкідливості, порожні калорії, зайві жири і швидкі вуглеводи прибирайте. Не забувайте про солодкій воді, карамельках, де дуже багато цукру.

Лікарські препарати для схуднення дітям не потрібні — виняток становить гормональна терапія, якщо проблеми знаходяться в цій області і вимагають корекції. Урізати раціон до неможливого не потрібно — суворі обмеження призводять до сильних зривів або бажанням з’їсти щось в таємниці від батьків. Їжте не поспішаючи, бажано всією сім’єю. Ніколи не карайте і не заохочуйте дітей їжею — це виробить непотрібні умовні рефлекси, звичку нагороджувати себе смакотою.

Від солодких напоїв промислового виробництва на зразок лимонадів, соків буде бажано відмовитися взагалі. Фаст-фуди, ресторани, кафе зайвий раз теж ні до чого — ставку робіть на здорову поживну їжу. Слідкуйте за фізичною активністю дитини — вона повинна достатньо рухатися, в день проводити за комп’ютером не більше двох годин, а краще менше. Показуйте приклад здорового способу життя самі — ми можемо що завгодно говорити дітям, але повторюють вони в підсумку за нами. Рухова активність підійде і проста — ігри, прогулянки по вечорах, біг на стадіоні, ігри всією сім’єю.
Придумайте мотивацію для дитини, чому їй потрібно бути здоровою і стрункою. Якщо малюк або школяр розуміє, що так він буде здоровим, активним, лідером серед однолітків, перебудова способу життя пройде простіше. Не загострюйте увагу на проблемі, а й не ігноруйте її, стежте за відсутністю стресів — однієї з головних причин переїдання. Коли дитині не комфортно (вдома, в школі), потрібно з’ясувати, чому саме і вжити заходів.

Мама-блог. Зайва вага немовляти.

Папа-блог. Зайва вага дітей.


Що таке коліки?

Задати питання?