Отит: клінічна картина, симптоми, профілактика

Отит — захворювання малоприємне, що супроводжується сильними болючими відчуттями і не таке вже й рідкісне. Якщо молодший школяр або дитина дитсадовського віку може сказати, де і що у нього болить, то новонароджений ні. Тому батькам потрібно знати, як виявляється отит у дитини, і що потрібно робити для його лікування.

Типи отиту

Отит може бути різних видів з урахуванням локалізації запалення:

1. Зовнішній — інфекційний збудник потрапляє на шкіру вушної раковини, слухового зовнішнього проходу. Провокуючі фактори — травми, переохолодження, проникнення води всередину слухового каналу.

2. Середній — розвивається в результаті порожнини ззаду барабанної перетинки. Інфекція проникає сюди по євстахієвої трубі, яка зв’язує порожнину з носоглоткою. Середній отит є ускладненням тонзилітів, ларингіту, фарингітів. Найскладніше протікає гнійна форма, ексудативний та катаральний отит проходить легше.

З урахуванням тривалості перебігу патологія ділиться на гостру і хронічну. У першому випадку симптоми повністю зникають протягом 3 тижнів або раніше, у другому розтягуються до декількох місяців. Двосторонній отит зачіпає обидва вуха, односторонній тільки одне.

Клінічна картина

Симптоми отиту у дитини:
● різкі простріли в вухах;
● підвищення температури тіла>
● шум;
● помітне погіршення слуху;
● наявність гнійних виділень;
● капризи, плач;
● дитина мотає головою.

Дітки до року-двох не можуть сказати, що саме і як у них болить, тому стежте за поведінкою. Малюки труть вушка і голову, стають дратівливими. При підозрах на отит вирушайте до педіатра або ЛОРа. Точний діагноз можна буде поставити після огляду, призначати лікування повинен лікар.

Особливості лікування

Терапія отиту у дітей вирішує кілька завдань:
● зниження температури;
● усунення запалення;
● зняття болю.

Непогано усувають неприємні симптоми вушні краплі з лідокаїном — наприклад, Отинум, Отіпакс. З народних методів лікарі рекомендують спиртові зігріваючі компреси.

Антибіотики призначають для лікування бактеріальних отитів середнього типу, в інших випадках необхідності застосовувати ці препарати немає. Антибіотики ефективні при інфекціях, запаленнях, знижують температуру тіла, ступінь вираженості неприємною симптоматики. Ні в якому разі не займайтеся самолікуванням.

Порядок лікування

Терапія отиту проводиться переважно в домашніх умовах, госпіталізація має сенс тільки в разі розвитку ускладнень. Важливим етапом у відновленні здоров’я є зміцнення імунітету — для цих цілей призначається вітамінотерапія, потрібно відкоригувати дієту, прибрати порожні продукти і по максимуму включити в раціон корисні. Частіше гуляйте на свіжому повітрі, а ось від посилених фізичних навантажень краще буде на якийсь час відмовитися. За індивідуальними показаннями можливе проходження УФ, УВЧ, курсу лікарського електрофорезу.

Тривалість гострої форми отиту становить не більше 3 тижнів, хронічної — до 3 місяців. Якщо піднялася сильна температура, використовуйте жарознижуючі засоби — Парацетамол, Нурофен. Чи не лікувати отит можна, оскільки запалення з гострої форми перейде в хронічну, може торкнутися внутрішні структури вуха і негативно позначитися на слухової функції. Також важливо правильне призначення терапії — самолікування саме з цієї причини може бути неефективним, оскільки родич на око не може визначити, який тип отиту у дитини, і правильно підібрати ліки.

Заходи профілактики

Профілактика отиту полягає у виключенні переохолоджень. Чи не гуляйте на сильному вітрі, в погану погоду обов’язково надягайте шапочку, при низьких температурах повітря теж. Своєчасно і правильно лікуєте запальні захворювання носоглотки, ротової порожнини, гортані. При купанні в басейні надягайте шапочку, після прийняття душу очищайте слуховий прохід від залишків води.

Мама-блог. Як розпізнати отит.


Що таке коліки?

Задати питання?