Що робити, якщо дитина втратила свідомість

Коли дитина втрачає свідомість, то першою закономірною реакцією батьків буде переляк. Але лікарі стверджують — в більшості випадків не варто панікувати, потрібно зрозуміти причини ситуації та вжити заходів для її запобігання в майбутньому.

Причини виникнення проблеми

Втрату свідомості викликають перевтоми, надмірні фізичні навантаження. Розглянемо на прикладах. Школяр хоче спати, мама довго буде його, в результаті не залишається часу на зарядку, умивання, сніданок. Задушливий автобус, сісти нікуди — і хлопчик повільно сповзає на підлогу. Аналогічні ситуації відбуваються на тривалих репетиціях, в задушливих залах, транспорті.

Картина непритомності у дітей:
● дитина була голодна;
● при підвищеній слабкості довелося довго стояти;
● в приміщенні було душно;
● школяр або малюк знепритомнів в першій половині дня.

Виходить так, що кров, за законом тяжіння, приливає в ноги, судиноруховий центр починає погано контролювати тонус судин, кров до серця надходить в недостатньому обсязі, в мозок теж не доходить. Мозкові тканини починають відчувати гострий голод і дають про це знати непритомністю. У дівчаток ситуацію можуть посилювати менструації. Якщо дитина хворіла і кілька днів буквально провела в ліжку, то після підйому він може відразу знепритомніти.

Що робити

Дії першої допомоги при непритомності:

1. Покладіть дитину на диван, лаву, щільно зсунуті стільці або підлогу таким чином, щоб ноги були вище рівня голови – так кров починає посилено надходити до мозку.
2. Розстебніть комір, якщо він тугий, перевірте і звільніть в разі необхідності пояс.
3. Відкрийте кватирку або вікно для забезпечення доступу кисню.
4. Піднесіть до носа хворого змочену в нашатирі ватку.
5. Збризніть обличчя прохолодною водою.

Коли дитина прийде в себе, дайте йому солодкий чорний чай. Якщо підліток регулярно непритомніє, потрібно обстежитися на предмет вегето-судинної дистонії. Бажано потренувати судиноруховий центр, щоб поліпшити тонус кровоносних судин. У цьому вам допоможуть ранкова зарядка, регулярні прогулянки. контрастний душ, повноцінний сон. Вранці завжди снідайте.

Також при частих повторах ситуації рекомендується відвідати невролога. Потрібно виключити наявність серйозних захворювань ЦНС, порушення ритму роботи серця. Обстеження потрібно кожній дитині, яка втратила свідомість один і більше разів. Своєчасна реакція, достовірна оцінка наданої інформації допоможуть поставити правильний діагноз і зберегти здоров’я. Зазвичай обстеження зводиться до опитування батьків, вимірювання артеріального тиску.

Додатково вас можуть направити на:

1. ЕКГ — виключити аритмію як причину непритомності, при необхідності можливе холтерівське моніторування (запис ЕКГ портативним приладом за 1-2 доби з метою підвищення шансів спіймати аритмію і максимально точної оцінки ступеня реактивності нервової вегетативної системи).
2. Ехокардіографію — якщо є підозри на структурні серцеві зміни.
3. Ортостатичні проби.
4. Інші загальноклінічні дослідження за індивідуальними показаннями.
5. Що потрібно саме вам, скаже лікар під час візиту.

Противорецидивная терапія

Щоб звести ризики рецидивів в майбутньому до мінімуму, потрібно пройти обстеження, пролікувати знайдені патології (можливо, доведеться зайнятися терапією хронічних захворювань). Також дитини і батьків інформують про можливі ризики травмування на випадок непритомності. Бажано навчити школяра правильно і своєчасно реагувати на провісники (характерні симптоми, що виникають перед непритомністю), робити профілактику різкого зниження тиску, отримання травм. Пацієнт, який розуміє пускові механізми, вміє вчасно розпізнавати їх, може уникнути частих непритомності. Для прикладу — потрібно пояснити дитині, що коли він відчуває наближення втрати свідомості, то потрібно сісти або лягти, відкрити вікно, відпочити.

Непогано допомагає стимуляція біологічно активних точок між губою і носом, на великому пальці лівої руки. Налаштуйте питний режим, почніть приймати контрастний душ.

Мама-блог. Перша допомога малюкові.


Що таке коліки?

Задати питання?