Дитина швидко розвивається — це добре чи погано?

Розвинена дитина — це добре. Але як бути, якщо малюк занадто стрімко розвивається — наприклад, повзає, коли багато хто ще не сидять, чудово розмовляє в півтора рочки? Родичі з натяком на те, що вони є дипломованими лікарями лізуть з нескінченними порадами і отруюють життя. Що робити і чи потрібно робити в принципі? Давайте розберемося.

Умовність норм 

Всі зазначені в книгах по вихованню дітей норми розвитку є умовними, усередненими. Вони розраховані на середньостатистичного малюка і допускають певні відхилення. Хтось добре говорить в 2 рочки, а хтось тільки в 3, інші діти в 6 місяців невпевнено сідають, а треті вже сяк-так повзають. Бити на сполох в результаті незначних відхилень від «стандарту» точно не варто. Багато чого буде залежати від характеру дитини, його цілеспрямованості. Флегматичні дітки не поспішають освоювати нові навички, в той час як холерики, сангвініки біжать попереду планети всієї.

Рекомендації батькам

Гармонійність психоемоційного розвитку дитини багато в чому буде залежати від уваги дорослих. Малюки, з якими багато грають , кажуть, яких безумовно люблять, розвиваються набагато швидше і краще за своїх «забутих» однолітків. Приділяйте увагу дитині, навіть якщо щиро впевнені, що він маленький, нічого не розуміє і не запам’ятає.

Говоріть з малюком під час вагітності. Навіть одно- і двомісячні дітки посміхаються на мова батьків, активно агукають. До годування дайте дитині «погуляти», тобто викладіть його на животик хвилин на 15. З цієї позиції малюк почне намагатися тримати голівку, потренується м’язи преса. Потрібно брати дитину на руки – спочатку у вертикальному, після в горизонтальному положенні. 

Для ігор купите брязкальця яскравих кольорів і простих форм. Повільно переміщайте виріб перед очима дитини, видавайте звуки. Це стимулює розвиток слуху і зору. У період з 3 до  6 місяців батьки під час розмов з малюком повинні чути сміх, різні звуки у відповідь. Як можна частіше викладайте дитини на животик, перед ним на відстані кладіть яскраві іграшки. Це простий метод, який простимулює малюка до повзання.

У віці старше півроку потрібно заохочувати дитячий лепет і розмовляти з малюком якомога більше. Головне завдання — навчити навичкам наслідування, допомогти малюкові освоїти прості слова і склади. У 7-8 місяців можна буде вивчити «Сороку», «Ладушки», інші пальчикові ігри. Дитина повинна вміти на прохання дорослих давати потрібну іграшку або руку. Іграшки кладіть в манеж або ліжечко, щоб вони завжди були під рукою у малюка. Йому буде чим зайнятися під час вашої відсутності.

Що далі?

А далі принцип той же — запорука правильного розвитку малюка це емоційна включеність його батьків. Чи не квапте читати, писати, вчити букви, тому що все вже вміють. Діти різні, фізичні можливості, схильності у них теж будуть не однаковими. Хтось краще читає, а хтось — вважає і співає. 

Якщо у дитини є особливості розвитку, можливе значне відставання по ряду моментів. Цей факт теж потрібно враховувати і запастися терпінням. Прийде час — і малюк всьому навчиться, але важливо почекати. Завжди можете звертатися за консультацією до педіатра або дитячого психолога. І не давайте оточуючим прищеплювати вашій дитині комплекси на тему того, що він багато чого не вміє і відстає від інших діток. 

Папа-блог. Дитина швидко розвивається – це добре чи погано?


Що таке коліки?

Задати питання?