Чи варто загартовувати дитину

Загартовування дитини — так чи ні?

Думка батьків, що їх діти часто хворіють, дуже суб’єктивне. Дітям властиво хворіти всякими ГРЗ і, ясна річ, батьків це не влаштовує. Причинами застуди можуть стати безліч факторів, і переохолодження в тому числі. Як захистити малюка від постійних холодів і протягів? Як зробити так, щоб дитина була менш сприйнятливий до холодів? Відразу ж у батьків виникає ідея про загартовування. Що це таке?

Загартовування — це процес підвищення стійкості організму до несприятливих факторів навколишнього середовища. Систематичне дозування контактів з такими факторами є головним принципом загартовування. У процесі загартовування у дитини формується імунітет: малюк, як правило, активний і енергійний, розвивається краще однолітків, менш схильний до дії алергенів, легше переносить безліч банальних хвороб.

У цій статті ми не будемо описувати технології, програми та методи загартування дітей, а тільки дамо основну інформацію про цілі і способи цього процесу. А також відповімо на питання, чи потрібно загартовувати дітей.

Ціль загартовування

Коли мама і тато, втомлені від відвідування аптек і лікарняних по догляду, всерйоз розглядають дану ідею, їм потрібно віддавати звіт своїм діям. Просто занурюючи малюка в крижану воду раз на рік, організм не загартувати. Дати побігати 15 хвилин босяком раз в тиждень — теж ні на що сприятливо не вплине.

Здорові діти не повинні хворіти від того, що походили босими по холодній підлозі на кухні або побувши на протязі. І, тим не менш, переохолоджуючи, вони хворіють. Головна ідея загартовування — запобігти хворобам. Але з вірусом, який викликає респіраторні захворювання, гарт не впоратися. Дитина в такій ситуації просто повинна перехворіти. Важливо ось що: загартовані діти легше і швидше переносять болячку.

Дитина, що народилася цілком здоровою, готовий до всіх шкідливих факторів навколишнього середовища. Подорослішавши, може босяком бігати по холодній підлозі годинами без шкоди собі — так закладено природою. Еволюціонувавши, людина не втрачає здатність до ходіння босяком. Кровоносні судини скорочуються досить, щоб запобігти тепловіддачу через ніжки. І, якщо йому комфортно і не холодно, нехай так і бігає по дому.

Процес загартовування повинен починатися ще в ранньому дитинстві. Малюка завжди захищають від вітру, морозу, холодної води, нестерильного їжі і тому подібного. Тобто механізм адаптації до негативних факторів перестає працювати, і дитина звикає до сприятливих умов. Проживши так перші п’ять років, дитя стикається з протягами, змокли черевиками, хворіють в садочку однолітками і стає настільки захищеним від застуди. Способи загартовування. Загартовування включає набагато більший спектр заходів, ніж банальний холодний душ, а ідеєю загартування є зробити так, щоб дитя в ньому не потребувало. Але коли про дитину можна сказати, що він часто хворіє — процес втрати природного бар’єру вже запущений. Все це можна охарактеризувати як неадекватне виховання. Потрібно це визнати і приступити до відновлення природної стійкості. Тобто зробити образ життя більш природним. Загартовування можна поділити на пасивне і активне.

Пасивний спосіб починається з наступного:
1. Рухова активність. Любов до здорового способу життя батьки можуть прищепити тільки власним прикладом. Спільні прогулянки, рухливі ігри і навіть спільні прибирання в будинку допоможуть виробити у малюка трудові навички і загартує організм. Навіть зовсім маленька дівчинка захоче допомагати татові і мамі по дому, якщо нудний процес перетворити в гру.
2. Форма одягу. Як вже говорилося, малятко простудиться скоріше спітнівши, ніж замерзнувши. Не потрібно одягатися на звичайну зимову прогулянку, як ніби на північний полюс. Але і в тонких штанцях на вулицю теж не варто відпускати. Все повинно бути в нормі. Одягайте дитинку так, щоб у нього не обмежувалося руху. Замотувати здоровенними шарфами, коли на вулиці -2, не варто.
3. Живлення. У цьому важко переконати бабусь, але іноді діти і справді не голодні. Зголоднілі, дитина сама попросить їсти — це значить, що енергія малюка під кінець і йому потрібно підкріпитися. Для підтримки потрібної температури тіла витрачається необхідну кількість калорій, все інше тільки буде відкладатися у вигляді жиру, надлишки якого суперечать здоровому способу життя.

Що стосується активного методу загартовування, то воно набагато ширше ніж обтирання або обливання. Всім зрозуміло, що фізичні фактори, типу протягу, викликають застуду. Але якщо подібний фактор зробити постійним, спочатку короткочасним, а потім збільшувати цей час, то організм виробить якусь резистентність, тобто звикне до холоду або протягу.

Те ж стосується промоклих ніжок. Промочив ноги сьогодні, малюк гарантовано підчепить нежить завтра. Щоб цьому запобігти досить змусити дитину занурити ніжки в воду кімнатної температури на дві хвилини. Поступово збільшуючи час на 30 секунд і проводячи таку процедуру щодня, через пару місяців малюк спокійно зможе бігати по калюжах босоніж.

Ще простіше буде з малюком до 4 років. Зараз він ходить по дому в вовняних шкарпетках і капцях. Батьки можуть дозволити йому ходити тільки в тапочках або в шкарпетках, а через два тижні і зовсім босяком. Це за умови, що дитині комфортно. Це і є приклади активного способу загартовування без стресових прийомів, типу контрастного душу.

Також важливо розуміти, що гарт не врятує малюка від епідемії вітрянки, грипу або інших інфекційних захворювань. Дитина гарантовано принесе щось таке зі школи або садка. Але зменшити тривалість і тяжкість хвороби, а також мінімізувати ускладнення загартовування зможе.

Загартовувати дитину чи ні?

Відповідь однозначна — загартовувати, але загартовувати з розумінням того, що відбувається. Потрібно розглядати загартування не як процедуру, а як комплексний захід, нерозривне від виховання. Головне в загартовуванні — не як така гарт, а можливість дати малюкові гармонійний спосіб життя, прищепити любов до сонця, вітру і води, зробити ранкову зарядку і прогулянки важливіше, ніж комп’ютер і телевізор.

Мама-блог. Загартовування.

Папа-блог. Загартовування дитини.


Що таке коліки?

Задати питання?