Чи потрібні дитині ходунки?

Перед написанням цієї статті ми поцікавилися думкою кількох педіатрів і вивчили багато матеріалу на дану тему, відвідали безліч форумів для молодих мам. І якщо ви читаєте цю статтю, значить, це питання вас теж турбує. А говорити ми будемо, як ви вже зрозуміли, про ходунки: про їхню користь або шкоду для дитини.

Більшість читачів нашого блогу мають малюків, які ось-ось повинні почати повзати або навіть ходити. Ось тут і замислюються багато, а чи варто купувати ходунки.

Розібратися в їх величезному модельному ряді ми навіть не намагалися. Метою дослідження стали особливості конструкції, цільове призначення та протипоказання.

Спочатку ходунки були запатентовані в США на початку 1950-х років, призначалися вони літнім людям та інвалідам як помічники при ходьбі (англ. — walking aid). А вже в 70-х з’явився варіант для дітей…

Але! Для дітей з порушеннями роботи опорно-рухового апарату. Через зниження м’язового тонусу і порушення координації хлопцям прописували спеціальні ортопедичні ходунки, які ставали обов’язковим інструментом в лікуванні.

Але як нам всім ставитися до сучасних ходунків?

Думки експертів-педіатрів і мам кардинально розділилися. Жоден табір не може точно сказати, що ходунки необхідні, або без них не обійтися. На захист цього пристосування наводиться ідея, що вони допомагають малюку швидше і краще пізнавати навколишній світ. Але навіть прихильники цієї ідеї радять врахувати всі «за» і «проти», і якщо немає протипоказань — то сміливо купувати даний девайс.

Прояснення в питанні покупки ходунків може дати тільки педіатр. Він заборонить використання помічника, коли виявить у малюка ті чи інші протипоказання.

При протипоказання, звичайно, від ходунків потрібно відмовитися. Батьки не повинні їх купувати, якщо у малюка підвищений або знижений м’язовий тонус, або спостерігаються шкірні захворювання в місцях зіткнення з пристроєм. Більше шкоди, ніж користі, вони можуть принести дітям, у яких помітна будь-яка форма відставання в розвитку.

Ставитися категорично проти до пристрою, що допомагає малюкові освоїти ходьбу, теж не варто. Ходунки здорово розвантажують батьків, коли у тих немає можливості тримати чадо на руках.

Плюс — перебуваючи в них, малюк збільшує огляд і звикає до вертикального переміщення. Також активне переміщення допоможе «нагуляти» апетит, зміцнити м’язи і просто дати маляті масу задоволення від нового заняття — ходьби.

Якщо ви все-таки вирішили придбати таку каталку своєму синові або дочці, зверніть увагу на наступні поради:

1. Поступово збільшуйте час перебування в ходунках, починайте з 3 хвилин.
2. Не тримайте дитину в них довше 40 хвилин.
3. Іноді перевіряйте, чи комфортно там малюкові.
4. Пристрій завжди має бути чистим і справним.

Коли ходунки шкідливі?

В Інтернеті попадається інформація про те, що використання ходунків призводить до викривлення стопи дітей, збільшення навантаження на хребет і гомілку. При цьому зовсім не навантажується стегно. Цей дисбаланс в навантаженні на тіло зовсім не сприяє тому, що дитина навчиться ходити швидше. Навпаки, ніжки і спина сформуються не зовсім правильно.

Хоч педіатри і проти ходунків, як засобу пересування по будинку, вони не проти аксесуара, який просто допоможе малюкові стояти. Сучасні ходунки забезпечені різними панелями з іграшками і можуть бути корисні для розвитку дрібної моторики.

Але найголовнішим мінусом цього пристрою є його невідповідність призначенню. Пристрій на коліщатках не вчить малюка ходити і не викликає відчуття рівноваги. Воно тільки тримає дитину на певній висоті і не дає впасти.

Висновок

Всі діти починають самостійно сидіти в 6 місяців, а в 10-12 — ходити. Так чи потрібні ходунки взагалі? Більшість батьків, діти яких пересувалися в ходунках, стверджують, що ті могли без них обійтися. Звичайно, вибір робити вам — батькам. Але запитайте, чи багато дітей ви особисто знаєте, які пішли завдяки ходункам? Розпитайте їх батьків про користь чи шкоду даного дитячого пристосування. Почитайте відгуки, поставтеся об’єктивно до цього питання, свесьте всі плюси і мінуси.

Саме вам вирішувати, чи буде малюк самостійно оволодівати навичками ходіння, або йому потрібна допомога додаткових пристроїв.

Мама-блог. Чи потрібні ходунки?


Що таке коліки?

Задати питання?