Лактазна недостатність

У популяції наших широт часто зустрічається непереносимість молочного цукру лактози. У практиці лікаря цей стан називається лактазною недостатністю.

Лактазна недостатність характеризується нездатністю організму перетравлювати і засвоювати основний вуглевод молока лактозу через недостатнє вироблення в тонкому кишечнику специфічного ферменту лактази. У нормі лактази розщеплює лактозу до більш простих вуглеводів – глюкози і галактози, які всмоктуються в тонкому кишечнику. В результаті дефіциту ферменту лактази, нерозщеплена лактоза потрапляє в товстий кишечник і під дією кишкової мікрофлори починає бродити з утворенням великої кількості газів. Це призводить до здуття живота, появі рідкого стільця і болів в животі. У літературі описується первинна і вторинна лактазна недостатність.

▪️ Первинна лактазна недостатність часто носить сімейний характер і характеризується відсутністю синтезу ферменту лактази або зниженням його активності. До первинної лактазної недостатності відноситься транзиторна лактазна недостатність, яка спостерігається у новонароджених дітей, дітей перших місяців життя, а також у дітей з низькою масою тіла при народженні. Їх травна система є ще незрілою і фермент лактази виробляється в недостатній кількості. Транзиторна лактазна недостатність часто проявляється у дітей кишковими коліками.

▪️ Вторинна лактазна недостатність спостерігається після перенесених кишкових інфекцій, зокрема ротавірусної інфекції, при харчової алергії і нестерпності білків коров’ячого молока, при дисбіозі кишечника, целіакії і ін.

 

Кишкові коліки у дітей раннього віку при різних типах лактазної недостатності, особливості діагностики та корекції.

О.Г.Шадрін, К.О.Хомутовська 2014


Що таке коліки?

Задати питання?